Teda ich vyhlási v Zbierke zákonov (rovnako ako sa v Zbierke zákonov vyhlasuje aj samotné rozhodnutie prezidenta o vyhlásení referenda). Teda výsledky referenda nie sú PRIJATÉ ale VYHLÁSENÉ, čo je rozdiel. Ak samotná právna záväznosť je otázna (čo bola veľká diskusia aj pred referendom o predčasných voľbách), ak by sme brali do úvahy silu politickej záväznosti problémom sa stáva samotná vykonateľnosť. Občania v referende totiž majú právo udeliť poslancom príkaz (minimálne politický), aby ich vôľu pretavili do konkrétnej formy. Ústava však nerieši ako a kedy tak majú urobiť. A nestanovuje ani žiadne sankcie pre prípad, keď sa rozhodnú vôľu občanov ignorovať. V roku 2004 sa k tomu vyjadril aj vtedajší predseda Ústavného súdu Ján Mazák, podľa ktorého má referendum iba konzultatívny charakter.
Ďalej Sulík hovorí: „Poznám aj námietky našich kritikov, hlavná z nich je, že nepríde dostatok ľudí k hlasovaniu. Práve preto sa budeme snažiť, aby sa referendum konalo v deň volieb a vtedy sa vo volebných miestnostiach bude tak či tak nachádzať dostatok voličov. Vtedy aj nebude referendum stáť 10 miliónov Euro, ale oveľa menej, lebo štát musí tak či tak otvoriť volebné miestnosti a zaplatiť ľudí.“
Odhliadnúc od toho, že viac ako 50% účasť na referende je skôr sci-fi( jediné referendum, ktoré sa konalo paralelne s voľbami do NR SR bolo v roku 1998 a zúčastnilo sa ho 44% voličov, vtedy však bola účasť na voľbách viac ako 84%), s tým zaplatením ľudí je to trochu inak. Referendum by bolo paralelne s voľbami do NR SR a teda by samozrejme museli byť aj odlišné volebné komisie, teda na tých ľuďoch by sa veľmi neušetrilo (možno na šoféroch, policajtoch ale nie na samotných členov komisií). Ale určite by to bolo lacnejšie ako keby sa referendum konalo v iný deň.
Prejdem k otázkam, ktoré by malo referendum riešiť.
Zrušenie koncesionárskych poplatkov
Obmedzenie poslaneckej imunity v oblasti priestupkov
Doplnenie: Predmetný návrh prešiel 17.2.2009 aj tretím kolom hlasovania v NR SR.
Zníženie počtu poslancov na 100
Tu sa už jedná o zmenu Ústavy SR, teda je potrebných minimálne 90 hlasov všetkých poslancov. Áno, ušetrili by sa nejaké peniaze za platy, asistentov a kancelárie, väčšie peniaze by sa však ušetrili napríklad zrušením Krajských školských úradov, preto táto agenda veľmi smrdí populizmom.
Stanovenie maximálnych cien vládnych limuzín
Podľa Ústavy SR „Referendom sa môže rozhodnúť aj o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.“ Či je daná otázka dôležitou z hľadiska verejného záujmu je veľmi otázne, podobné veci sa v praxi riešia vyhláškami a nie zákonom. Opäť tu smrdí populizmus. Čo tak otázka „Ste za prijatie ústavného zákona o vyrovnanom štátnom rozpočte?“
Voľby cez internet
Zaujímavá myšlienka (realizovaná napríklad v Estónsku a na lokálnej úrovni napr. v Írsku), prečo sa však má jednať iba o voľby do NR SR a Europarlamentu? Teda o voľby, kde je možné si vybaviť voličský preukaz (na rozdiel od komunálnych volieb). Z akého dôvodu by sa nejednalo o všetky voľby? Alebo o komunálnu politiku nemá Sulík záujem? Samotné argumenty sú tiež dosť zmätočné. Možnosť voľby cez internet a následne anulovanie ďalšou voľbou vo volebnej miestnosti môže spôsobiť akurát tak chaos. Každopádne sa jedná o zaujímavý návrh.
Zmena v tlačovom zákone
Na úvod- súčasný tlačový zákon je veľmi zlý, preto akákoľvek zmena k lepšiemu bude pozitívna. Avšak k otázke: „Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky zákonom vyňala osoby poverené výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona?“ Treba upraviť právo na odpoveď a nie ho úplne zrušiť, politici musia mať v prípade napr. hanobenia tiež právo na odpoveď.
Teší ma úprimnosť a priamosť pána Sulíka, ktorý hovorí, že "Prvý cieľ je zviditeľniť novovznikajúcu stranu, ktorá chce byť 2010 v parlamente a 2014 vo vláde". Prioritou tejto aktivity bude skutočne hlavne zviditeľnenie SaS. Zaujímavý návrh na referendum priniesla vlani aj stava DaV, zapadol však prachom. Tak ako samotná strana Demokrati a Vlastenci (DaV). Sulíka zatiaľ tento osud nečaká.
Komentáre
Neverim bezpecnostnej stranke volieb cez internet...
bolo by to pekne zrealizovat
sulikovi drzim palce s jeho nazormi sa v podstate stotoznujem, len nie som si ista vyberom ludi, ktorych ma pri sebe a nazov strany ma irituje :)
Lavína prehltivného
Áno alebo nie?
Podpísali ste petícu pod dané referendum? A ak ano, prečo? A tiež alternatívne , ak nie prečo?
Odpoved autora
Davová psychóza " S a S " ?
vyhodené peniaze
Myslím si, že sú to vyhodené peniaze a iba výkrik zúfalca, ktorý musí vedieť, že koalícia nemá toľko hlasov, aby niečo zmenila.
deti
citujem: Teda výsledky referenda nie sú PRIJATÉ ale VYHLÁSENÉ, čo je rozdiel.
nie nie .. vyhlaseny zakon sa nesmie menit a nadobuda platnost po 30 dnoch.. prosim pozrite si zakony a necitajte hovadiny na blogoch..